Novinky
Dôležitý oznam k ukončeniu školského roka
Dôležitý oznam rodičom a žiakom
Melónové osvieženie v ŠKD
V dnešnom teplom popoludní si deti v školskom klube detí dopriali príjemné osvieženie v podobe šťavnatého melóna. Sladká letná dobrota im nielen výborne chutila, ale aj spríjemnila spoločné chvíle strávené s kamarátmi.
Pri chutnom občerstvení nechýbala dobrá nálada, úsmevy ani veselá atmosféra. Osviežujúci melón bol v horúcom počasí ideálnou voľbou a deti si na ňom s veľkou chuťou pochutnali.
Aj takéto malé letné radosti prispievajú k príjemne strávenému popoludniu v ŠKD a vytvárajú krásne spoločné zážitky.
Technika
Na hodinách techniky sa chlapci počas školského roka venovali predovšetkým práci s drevom. Pracovali samostatne alebo vo dvojiciach, pričom mali možnosť vybrať si vlastný výrobok podľa svojho záujmu alebo sa inšpirovať pripravenými vizuálnymi predlohami. Počas roka vytvorili množstvo zaujímavých a praktických výrobkov, napríklad vtáčie búdky, svietniky, obaly a stojany na mobil, držiaky, vešiaky, menovky na dvere, šachovnicu, model traktora, drevené rámiky na fotografie a ďalšie originálne výrobky. Pri práci si osvojovali základné pracovné postupy, bezpečnosť pri práci s náradím, presnosť merania, rezania, brúsenia a spájania materiálov.
Súčasťou vyučovania boli aj praktické činnosti zamerané na starostlivosť o školské prostredie, ako práca s kompostom či hrabanie lístia. Žiaci ochotne pomáhali pri presúvaní skríň, pomôcok a ďalšieho vybavenia školy. Mnohí žiaci počas roka preukázali zručnosť, tvorivosť, zodpovedný prístup k práci a ochotu pomáhať. Dôležitý nebol len výsledný výrobok, ale najmä snaha, vytrvalosť a získavanie praktických pracovných návykov, ktoré žiaci počas vyučovania rozvíjali.
12
Občianska náuka
Na hodinách občianskej náuky sa žiaci venovali aj práci s textom a rozvoju schopnosti vyhľadávať a spracovávať informácie pomocou tabletov. Ťažiskom učiva boli témy štátnej moci, štátneho zriadenia, práva a najmä Ústavy Slovenskej republiky. Žiaci pracovali v skupinách, pričom každá skupina mala za úlohu vyplniť dva pracovné listy. Na interaktívnej tabuli mali k dispozícii odkaz na úplné znenie Ústavy SR s prehľadným členením podľa jednotlivých článkov, čo im umožnilo lepšie sa oboznámiť s jej štruktúrou a obsahom. Praktická a aktivizujúca forma práce sa ukázala ako efektívnejšia než samotné teoretické osvojovanie učiva, pretože žiakov viac motivovala k samostatnej činnosti a lepšiemu porozumeniu preberanej problematiky.
Kahoot!
Veľmi obľúbenou súčasťou vyučovania sa stal aj Kahoot!, online vzdelávacia platforma, ktorá umožňuje vytvárať a hrať interaktívne kvízy, testy, ankety a vzdelávacie hry. Využívala sa aj na hodinách dejepisu a geografie, kde slúžila na opakovanie učiva pred testami, priebežné preverovanie vedomostí a spestrenie vyučovacích hodín aktívnou a zábavnou formou. Na geografii si upevňovali poznatky o štátoch, hlavných mestách, prírodných podmienkach či hospodárstve jednotlivých regiónov. Na dejepise si opakovali významné historické udalosti, osobnosti, dátumy a súvislosti medzi jednotlivými obdobiami. Otázky boli často zostavené tak, aby si vyžadovali nielen vedomosti, ale aj pozornosť, logické uvažovanie a čítanie s porozumením. Niektoré úlohy obsahovali viac správnych odpovedí, iné boli formulované negatívne, čo viedlo žiakov k dôslednému čítaniu zadania. Žiaci sa tak učili bez zbytočného stresu, v motivujúcej a súťaživej atmosfére.
Hasiči v akcii!
Druháci zažili deň plný zážitkov vďaka našim hasičom, ktorí si pre nich pripravili niekoľko prekvapení. Návšteva začala prehliadkou hasičskej stanice, kde nás zaujala miestnosť na cvičenie. Najviac sa nám ale páčila tyč, ktorou sa hasiči spúšťajú do garáže, keď idú na výjazd. Prezreli sme si rôzne ochranné obleky, ktoré používajú pri práci, vyskúšali sme si sadnúť aj do niekoľko tonových áut plných vody a poukazovali nám rôzne pomôcky, ktoré pri praci používajú. Veľkým zážitkom bola ukážka strihania auta hasičskými nožnicami a rezanie skla. Vyskúšali sme si aj striekať z hadice a triafať do terčov. Ako darček sme sa osviežili nanukmi a najkrajšou bodkou celého dňa bolo šantenie v pene. Ďakujeme hasičom, že si pre nás pripravili takýto krásny deň!
11viac foto:
Z Bane do bane!
Koncoročný výlet si naši druháci naplno užili v Banskej Štiavnici. Prilby na hlavu, lampáše do ruky a už sme kráčali studenou štôlňou ako malí permoníci do bane. Dozvedeli sme sa mnoho o živote baníkov a veru sme sa v tomto teple aj poriadne schladili. Naše ďalšie kroky smerovali do minulosti, kde sme si prostredníctvom virtuálnej reality pocestovali v čase. Leteli sme vesmírom, videli dinosauri, ale aj výbuch sopky. Ocitli sme sa aj v búrke a niektorí sa pokúsili aj vytiahnuť zlatú tehlu, pani učiteľke sa aj podarilo Poslednou zastávkou bola Hoplandia, kde sme sa dosýtosti vyšantili a statočne unavení sme mohli ísť spokojne domov!
5viac foto:
ĎAKUJEME! KAŽDÝM DŇOM SME BLIŽŠIE K NOVÉMU IHRISKU.
Náš sen o novom multifunkčnom ihrisku pri Základnej škole sv. Alžbety sa postupne mení na realitu. S veľkou radosťou sledujeme, ako sa okolo tohto projektu spája čoraz viac ľudí, firiem a organizácií, ktorým záleží na budúcnosti našich detí.
Zo srdca ďakujeme našim prvým významným podporovateľom:
JHStrans s.r.o. – daruje kamenivo pod celé ihrisko, čo predstavuje obrovskú pomoc pri realizácii projektu.
Tonko Polc a Ľuboslav Moravčík – prisľúbili sponzorskú pomoc pri realizácii výkopových prác.
MONT - DESIGN s.r.o. – daruje stavebný materiál potrebný na realizáciu základov.
Miron Záhumenský a Ľubomír Budinský – zabezpečia realizáciu elektroinštalačných prác na ihrisku.
TeamArena s.r.o. – zabezpečí dodávku a inštaláciu kamerového systému, ktorý prispeje k ochrane a bezpečnosti ihriska.
Geodét Juraj Peniažka – zabezpečí geodetické zameranie a presné vytýčenie osadenia ihriska.
OZ Novobanskí Patrioti – podporilo projekt významným finančným darom.
Veľmi nás teší aj to, že ďalšie firmy z nášho regiónu nám už prisľúbili významnú finančnú podporu. Hoci si zatiaľ neželajú byť menované, ich dôvera v tento projekt je pre nás veľkým povzbudením.
Rovnako si nesmierne vážime všetky príspevky od rodičov, starých rodičov, absolventov školy, priateľov školy a ostatných darcov.Každé euro nás posúva bližšie k cieľu a potvrdzuje, že tento projekt má zmysel.
Ak sa chcete stať súčasťou tejto krásnej myšlienky, stále môžete prispieť aj vy.
Finančný príspevok môžete odovzdať osobne na sekretariáte školy alebo zaslať na účet:
Spoločenstvo rodičov pri Základnej škole sv. Alžbety
IBAN: SK17 0900 0000 0004 1103 6518
Do poznámky pre prijímateľa uveďte: „ihrisko“.
Veľmi nám pomôže aj zdieľanie tejto výzvy. Možno práve medzi vašimi priateľmi, kolegami či známymi je niekto,kto bude chcieť podporiť projekt, ktorý bude slúžiť deťom dlhé roky.
Ďakujeme každému, kto sa rozhodol podať pomocnú ruku. Spoločne budujeme miesto, ktoré bude prinášať radosť, pohyb a šport deťom ešte mnoho rokov.
Poznámka: Vizualizácia ihriska a QR kód priložené k príspevku slúžia na ilustračné účely. Konečné riešenie a detaily realizácie sa môžu mierne líšiť.
Úspech našich žiakov v súťaži Dodekova Nová Baňa
V priestoroch Centrum voľného času Nová Baňa sa uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie a otvorenie výstavy prác XVII. ročníka výtvarno-literárnej súťaže Dodekova Nová Baňa. Tohtoročná téma „180 rokov Trojičného stĺpu, alebo ako náhoda pomohla k vzniku novobanského skvostu“ priblížila deťom históriu mesta a zároveň im poskytla priestor na tvorivé vyjadrenie prostredníctvom výtvarnej a literárnej tvorby.
Do súťaže sa zapojili aj žiaci našej školy, ktorí svojou kreativitou a talentom úspešne reprezentovali školu a získali pekné umiestnenia vo výtvarnej oblasti. Ocenení boli:
vo výtvarnej oblasti:
II. kategória
1. miesto - Felicity Búryová (2.A)
2. miesto – Laura Hudecová (1.A)
III. kategória
2. miesto – Karolína Brodzianska (5. tr.)
3. miesto – Anton Garaj a Ella Sklenárová (4. tr.)
IV. kategória
1. miesto - Ema Meňhertová (8. tr.)
V literárnej súťaži si ocenenie odniesli:
II. kategória
2. miesto – Klára Gregorová (8. tr.)
3. miesto – Hana Garajová (6. tr.)
III. kategória
3. miesto – Matúš Král (8.tr.)
Cenu Pohronského múzea získala Tereza Gregušková 4.tr.
Všetkým oceneným žiakom srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy. Poďakovanie patrí aj pedagógom, ktorí žiakov pri ich tvorbe podporovali a motivovali. Veríme, že úspech v súťaži bude pre našich mladých umelcov povzbudením do ďalšej tvorivej práce.
7
Dejepisná exkurzia v Múzeu SNP
Dňa 23. júna sa žiaci 9. ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie v Múzeu Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Cestovali sme vlakom a vystúpili na zastávke Banská Bystrica mesto. Vďaka novootvorenému mostu sa nám cesta do múzea výrazne skrátila. Hoci v múzeu v súčasnosti prebiehajú rekonštrukčné práce a niektoré expozície nie sú sprístupnené, bolo si čo pozrieť. Múzeum SNP prechádza rozsiahlou obnovou, preto je hlavná stála expozícia v Pamätníku SNP dočasne uzavretá. Návštevníci však môžu navštíviť Otvorený depozitár a Multimediálnu výstavu, ktoré približujú obdobie protifašistického odboja a vojnových rokov 1938 – 1945. Program sa začal krátkym videom o Slovenskom národnom povstaní z nemeckého pohľadu. Následne nás lektor previedol jednotlivými expozíciami a poskytol zaujímavý odborný výklad. Keďže sme tvorili samostatnú skupinu, mali sme dostatok priestoru na otázky, diskusiu a aktívne zapájanie sa do programu. Naši žiaci preukázali veľmi dobré vedomosti z dejepisu, často aj nad rámec preberaného učiva a svojou aktivitou prispeli k obohateniu zážitkového učenia. Exkurzia nám zároveň pripomenula, že dejepis nie je len o dátumoch a udalostiach, ale predovšetkým o ľudských osudoch. Mnohí žiaci si uvedomili, že aj ich predkovia boli priamymi účastníkmi alebo svedkami udalostí druhej svetovej vojny. Vďaka návšteve múzea lepšie pochopili význam historických udalostí a ich dopad na životy jednotlivcov i celej spoločnosti. Na záver sme navštívili Europa Shopping Center. Počas presunu mestom sme si všímali zaujímavosti Banskej Bystrice, nové stavebné úpravy, významné historické budovy, ako aj tok rieky Hron. Domov sme sa vracali s množstvom nových poznatkov, zážitkov a príjemných dojmov z vydareného dňa.
10
Návratky k dotácii na stravu od 1. 9. 2026
Vážení rodičia,
žiadame Vás o vyplnenie a odoslanie Návratky k dotácii na stravu od 1. 9. 2026 za každé dieťa najneskôr do konca školského roka.
Návratku odporúčame podať aj v prípade, že sa Vaše dieťa od septembra zatiaľ nebude stravovať v školskej jedálni alebo si ešte nie ste istí jeho stravovaním. Ak bude návratka podaná, budete mať možnosť dieťa kedykoľvek počas školského roka po prihlásení na stravu v školskej jedálni u pani vedúcej zaradiť do systému dotácie na stravu („obedy zadarmo“).
Návratku môžete podať elektronicky cez aplikáciu EduPage zo svojho rodičovského konta (alebo po prihlásení cez webovú stránku EduPage):
- Na úvodnej obrazovke kliknite na „červené plus“ alebo na dlaždicu „Žiadosti/Vyhlásenia“.
- Kliknite na „Žiadosť/Vyhlásenie“ a vyberte „Žiadosť o dotáciu na stravu – NÁVRATKA – Platí od 1. 9. 2026“.
- Vyberte dátum podania návratky a uveďte ročník, ktorý bude Vaše dieťa navštevovať v školskom roku 2026/2027.
- V hornej časti obrazovky stlačte „Podať žiadosť/vyhlásenie“. Tým bude návratka odoslaná škole.
Ďakujeme za spoluprácu.
Výlet do Starej Ľubovne
Žiaci 7. a 8. ročníka absolvovali nezabudnuteľný dvojdňový výlet do Starej Ľubovňe a jeho okolia, počas ktorého spoznávali históriu, tradície aj krásy regiónu.
Prvý deň sme začali prehliadkou Domu mešťana, kde sme sa dozvedeli viac o živote našich predkov. Navštívili sme aj kostol sv. Mikuláša a obdivovali ukážky tradičnej modrotlače, ktorá patrí medzi významné remeselné techniky našich predkov. Veľkým zážitkom bola návšteva a pobyt vo vojenskej expozícii Michala Strenka, kde sme si vypočuli zaujímavý výklad o vojenskej technike, živote svetoznámeho vojaka a mali možnosť prespať vo vojenských bunkroch a stanoch. Súčasťou programu bola aj návšteva Ľubovnianskeho skanzena, kde sme nahliadli do života na dedine v minulosti.
Popoludnie patrilo vojenským športovým aktivitám a súťažiam, pri ktorých si žiaci preverili svoju šikovnosť, vytrvalosť aj tímového ducha. Večer sme si užili zábavnú schovávačku v areáli okolo lietadiel, pod tankami, v zakopoch a nechýbala ani spoločná opekačka, ktorá dotvorila príjemnú atmosféru.
Druhý deň sme začali návštevou Viktóriinych záhrad, kde sme sa zabavili v bludisku. Následne sme zažili dobrodružný splav rieky Dunajec na tradičných pltiach a na záver sme navštívili čokoládovňu Nestville, kde sme spoznali tajomstvá výroby čokolády a samozrejme ochutnali aj sladké dobroty.
Výlet bol plný nových poznatkov, zážitkov, smiechu a spoločných chvíľ, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.
2viac foto:
Oznam rodičom prvákov a budúcich prvákov
Šťastie sa usmialo na našu žiačku v Mliečnom kvíze
Naši žiaci sa v tomto školskom roku zapojili aj do vzdelávacieho projektu Mliečny kvíz, ktorý zábavnou formou približuje deťom spracovanie mlieka a výrobu mliečnych výrobkov. Prostredníctvom animovaných videí a následného kvízu si rozšírili svoje vedomosti o zdravej výžive a význame mliečnych produktov.
Veľmi nás teší, že medzi množstvom súťažiacich z celého Slovenska sa usmialo šťastie aj na Kristínku Krnáčovú ( 6.trieda), ktorá sa zapojením do kvízu stala jednou z výherkýň a získala kolobežku.
Srdečne jej blahoželáme k krásnej výhre a ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa do projektu zapojili. Veríme, že získané vedomosti aj táto milá skúsenosť budú motiváciou zapájať sa do podobných vzdelávacích aktivít aj v budúcnosti.
Výherkyni srdečne blahoželáme a prajeme veľa radosti z novej kolobežky!
Matematický Maks a Maksík opäť preverili šikovné hlavičky našich žiakov
Aj tento rok sa naši žiaci zapojili do matematickej súťaže Maks na ll.stupni a Maksík na l.stupni. Boli to zaujímavé úlohy, ktoré riešili žiaci doma a postupne zbierali body v jednotlivých kolách. Osobitná gratulácia patrí Romanke Solčániovej z 2.A a Riškovi Orlíkovi z 3.B, ktorým sa podarilo získať plný počet bodov. Blahoželáme aj Dominikovi Krnáčovi 2.A, Dominikovi Kočalkovi 2.B, Silvii Kočalkovej Jorikovi Hudecovi, ktorí boli tiež úspešnými riešiteľmi. Veľká pochvala patrí aj ostatných zúčastneným.
Deviataci sa učili hospodáriť s peniazmi v Kremnici
Žiaci 9. ročníka sa zúčastnili vzdelávacej exkurzie v Múzeu mincí a medailí Národnej banky Slovenska v Kremnici. Dopoludňajší program bol zameraný na rozvoj finančnej gramotnosti prostredníctvom projektu 5peňazí, ktorý realizuje Národná banka Slovenska.
Počas trojhodinového vzdelávacieho modulu si žiaci hravou a zážitkovou formou osvojovali dôležité poznatky zo sveta financií. Prostredníctvom praktických aktivít sa zamýšľali nad svojimi záujmami, schopnosťami a budúcim povolaním. Vyskúšali si rolu vybraného povolania, za ktoré získavali mzdu, a učili sa rozlišovať medzi hrubou a čistou mzdou.
Veľký priestor dostala skupinová práca, počas ktorej žiaci zostavovali rodinný rozpočet. Pri plánovaní výdavkov na bývanie, stravu, dopravu či voľnočasové aktivity si uvedomovali, aké dôležité je zodpovedné finančné rozhodovanie a hospodárenie s peniazmi.
Exkurzia bola pre žiakov cennou skúsenosťou, ktorá im pomohla lepšie pochopiť fungovanie osobných a rodinných financií. Získané vedomosti a praktické zručnosti budú môcť využiť v každodennom živote a pri rozhodovaní o svojej budúcnosti.
2
OZNAM O SKRÁTENÍ VYUČOVANIA
Elektronické voľby zástupcov rodičov do Rady školy
Vážení rodičia,
prajete si aktívne hovoriť do fungovania našej školy? Práve teraz máte príležitosť! Pozývame Vás na elektronické voľby zástupcov rodičov do Rady školy.
Rada školy spolurozhoduje o dôležitých otázkach, schvaľuje plány práce a pomáha zlepšovať prostredie pre Vaše deti.
Kedy volíme?
Od 19.6. 2026, v čase od 15:00 do 19.6.2026 do 22:00Ako voliť cez EduPage?
- Prihláste sa do svojho rodičovského konta.
- Kliknite na sekciu Prihlasovanie/Ankety (v aplikácii v menu).
- Otvorte hlasovací lístok a vyberte svojich kandidátov.
Zvoliť môžete maximálne 4 zástupcov. Vaša účasť rozhoduje o tom, aby boli voľby platné a úspešné hneď v prvom kole.
Vopred ďakujeme za každý odovzdaný hlas!
S pozdravom,
Vedenie školy
Za krásami Liptova – školský výlet 5. a 6. ročníka
Dňa 3. júna sa žiaci 5. a 6. ročníka zúčastnili školského výletu na Liptov. Navštívili Demänovskú jaskyňu slobody, kde obdivovali jedinečnú kvapľovú výzdobu a krásy podzemného sveta. Následne sa plavili loďou Mária po Liptovskej Mare a vychutnali si pohľady na okolitú krajinu. Po plavbe sa spoločne zabavili na ihrisku, kde si užili veľa zábavy a príjemne strávili čas s kamarátmi. Ďalšou zastávkou bol Lúčanský vodopád, ktorý patrí medzi najznámejšie prírodné zaujímavosti regiónu. Na záver výletu navštívili nákupné centrum v Banskej Bystrici, kde mali priestor na občerstvenie a nákupy. Výlet sa vydaril, počasie nám prialo a všetci si odniesli množstvo pekných zážitkov.